Szőrös tippek a Tuti – Bunda kutyakozmetikából!

Napjainkban már rengetegen tartanak kutyát, és bizonyára sokan tudják, hogy a szőrös cukiságoknak is szüksége van szakszerű ápolásra! Ebben szeretnék most segíteni Nektek.

Rövid szőrű kutyák ápolása:

Rengetegen döntenek a rövidebb szőrű kutyák mellett (pl.: Mopsz, Rövid szőrű magyar vizsla, Tacskó) annak reményében, hogy ezek a fajták nem hullatják a szőrüket, illetve az ápolásuk kevesebb időt igényel. Azonban ez egy tévhit, ugyanis a rövid szőrű fajták szinte egész évben hullatják a bundájukat, a vedlési időszakban különösen.

Ennek köszönhetően az ő ápolásuk is meglehetősen fontos. Vannak erre különböző eszközök, amivel megfelelően eltudod távolítani a hulló szőrt a kutyáról, de ha gondot okoz és nincs rá időd egy kutyakozmetikus segíthet a problémán.

Ebből adódóan, ha valaki csak azért szeretett volna rövidebb szőrű kutyust venni, hogy kevesebb szőr legyen otthon gondolja át jól, ugyanis egy nyírós szőrű fajta sokkal kevesebb szőrt hullat el!

Photo by x ) on Unsplash

Hosszú szőrű kutyák ápolása:

Sokan döntenek a hosszabb szőrű fajták (pl.: Leonbergi, Golden Retriever), illetve a kettős szőrzetű fajták mellett (pl.: Szamojéd, Chow chow), melyek tartása a szőrzet megfelelő ápolása nélkül komoly problémákhoz vezethet.

Ha nem szeretnéd, hogy kutyusod szőre kritikus állapotba kerüljön, javaslom a napi ápolást, melyet könnyen meglehet oldani. Mindössze napi fél órát vesz igénybe megfelelő eszközök segítségével, melyeket akár az interneten vagy akár az állatkereskedésekben is könnyen be lehet szerezni.

Ezen felül, aki hosszabb szőrű fajta mellet dönt, javaslom egy megfelelő szakember felkeresését, ugyanis az otthoni ápolás mellett Ő is hozzájárulhat az állat tökéletes bundájához. A kutyakozmetikusoknak vannak megfelelő eszközei, mellyel nagyban segíti az eb ápolását, és ajánlatos évente 1-2 alkalommal igénybe venni a kutya érdekeit szem előtt tartva.

Photo by Valerie Elash on Unsplash

Otthoni fürdetés:

A lakásban tartott kutyáknál sokszor előfordul, hogy kiengedik őket és nagyon piszkosan térnek vissza. A gazdi nyilvánvalóan nem szeretné, hogy az egész lakás koszos legyen ezáltal, ezért kénytelen az állatot megfürdetni.

Nyilvánvalóan nem fogja minden egyes alkalommal elvinni egy kutyakozmetikába, ha ezt otthon is könnyen megtudja oldani. Elsősorban nagyon fontos a megfelelő samponválasztás. Figyelembe kell venni a szőr típusát, a kutya nem e allergiás valamire, illetve, ha nagyon tanácstalanok vagyunk, kikérhetjük a kutyakozmetikusunk véleményét is! Vannak olyan fajták, amelyeket 2-3 hetente is lehet fürdetni, illetve olyanok is, amelyeket csak évente 1-2 alkalommal.

Fürdetés előtt ajánlatos a kutya szőrét egy erre alkalmas kefével kibontani, hiszen csakis a csomómentes szőrből lehet kimosni a piszkot. Fontos, hogy a szőrt teljesen a bőrig be kell nedvesíteni, illetve a sampont nagyon alaposan ki kell mosni az állat szőréből, mert bőrproblémát okozhat! Miután a kutyát megfürdettük nyomkodjuk ki a vizet a szőréből és hagyjuk, hogy megrázza magát, akár többször is, ezzel segítve a munkánkat.

Photo by Jamie Street on Unsplash

Melege van a kutyának?

Az állattartók nagy része úgy gondolja, hogy a kutyát a bundája melegíti, ezért a legjobb dolog, amit tehet vele, ha lenyíratja a szőrét. Ez azonban cseppet sem így van. Több kutatás is kimutatta, hogy a kutyák szőre úgynevezett védő „ruhaként” működik, ugyanis télen meggátolja, hogy a kutya kihűljön, nyáron viszont megakadályozza a túlzott felmelegedést.

Ebből adódóan a legjobb, amit tehetünk, ha meghagyjuk a kutyus szőrét és megfelelően ápoljuk. Bizonyára vannak fajták melyeket nyírni ajánlatos, de az Ő szőrüket sem szabad túlságosan rövidre nyírni, mert nyáron könnyen bőrproblémájuk lehet.

Kiemelt kép: Photo by Scott Murdoch from Burst
A cikk írója: Szentmihályi Roxána – Tuti-Bunda kutyakozmetika

Oszd meg a barátaiddal is!