Ki ne szeretné, ha kutyája már az első pillanattól kezdve a megfelelő helyre végezné a dolgát, megkímélve minket a szinte megállás nélküli takarítástól és a kellemetlen szagoktól? A szobatisztaság talán az egyik legnépszerűbb témakör az újdonsült (kölyök)kutyás gazdik körében, teljesen érthető módon.
Bármennyire is szeretnénk egy gyors megoldást, az igazság az, hogy kutyától függően ez az eredmény hetek – akár hónapok – kitartó munkája után érkezik csak el. Erre a folyamatra sajnos nincs egy fix időkeret, hiszen minden kutya más és más ütemben jut el a teljes szobatisztaságig. De még mielőtt teljesen elkeserednél és feladnád, íme pár hasznos tipp a tréninghez, hogy ezt az időszakot a lehető legrövidebbre redukáld:
1 – Gyakoriság megfigyelése
Figyeld meg kutyád az utolsó akció után mennyi idő elteltével jelzi, hogy ismét pisilnie vagy kakilnia kell, ez legyen a kiindulási pont a megfelelő tréningfolyamat megtervezéséhez. Kölyökkutyák esetében még 30 percenként/óránként, míg felnőtt kutyák esetében már ritkábban van szükség WC szünetre. Felnőtt kutyáknál mindenképpen orvosi vizsgálat javasolt olyankor, ha a pisilések száma indokolatlanul magas, hiszen a gyakori vizelés mögött akár egészségügyi problémák is állhatnak.
Természetesen a köztes időszakok hossza függ a korábban bevitt víz és étel mennyiségétől is – egy nagy játék, majd evés/ivás után fél órán belül lehet is számítani az első “meglepetés csomagra”. Az esetleges balesetet megelőzve vidd ki a kutyád olyan helyre, ahol elvégezheti a dolgát, majd ha ezt megtette, nagyon kedvesen dicsérd meg és jutalmazd meg egy nagyon finom jutalomfalattal, vagy egyszerűen csak játsszatok egyet. A lényeg, hogy valami nagyon jó történjen vele: ezzel azt üzenjük neki, hogy valami nagyon jó dolgot csinált és hogy máskor is ezt szeretnénk kérni tőle.
2 – Kerüld a büntit!
Balesetek márpedig lesznek, bármennyire is nagyon figyelünk, sőt, visszaesések is. A kisbabák esetében is időbe telik, míg eljutnak a teljes szobatisztaságig, ezért ne várjunk egy állattól ennél sokkal gyorsabb teljesítményt. Ha megtörtént a “baj”, ne büntesd, ne nyomd az orrát a pisijébe, ne csapj a fenekére, ne büntesd meg, egyszerűen csak takarítsd fel. Ellenkező esetben csak azt fogod elérni nála, hogy félni fog tőled. Ne láss többet a dolog mögé, mint ami valójában a helyzet: már nagyon kellett neki, nem bírta visszatartani és valószínű ezt te sem vetted észre időben. Legközelebb figyelj és tervezz jobban, hogy elkerülhessétek a kellemetlen helyzeteket.
3 – Környezet korlátozása
A környezet és a körülmények megfelelő kialakítása rengeteget tud segíteni abban, hogy elkerülhessük a nemkívánatos helyekre történő piszkítást. Fogadjuk el, a balesetek sajnos elkerülhetetlenek a tréning során, azonban nem mindegy, hogy kutyád egy könnyebben feltörölhető helyre pisil vagy a kedvenc szőnyegedre, amit még a mosógépbe sem tudsz betenni.
A mozdítható szőnyegeket érdemes pár hétre felcsavarni, valamint tartsuk zárva azon helyiségek ajtaját, ahová nem szeretnénk kiskutyánkat beengedni egyedül. Csak semmi pánik, erre csupán a kezdeti időszakban lesz szükség. Ajtó hiányában nagyon hasznosak tudnak lenni a különböző térelválasztási lehetőségek (kutyakapu, kutyarács). További hasznos megoldás az is, ha kiskutyánkat pórázzal magunkhoz csatoljuk, így könnyebben észrevesszük, ha “akcióhelyzet” van.
4 – Szobakennel
Mi emberek hajlamosak vagyunk kicsit túlgondolni a kennelek “ketrec” mivoltát, ugyanakkor alábecsülni a bennük rejlő lehetőségeket. Megfelelő és fokozatos szoktatással a világ legjobb helyévé lehet tenni a kutyák számára – nálunk mindkét kutya imádja és mindig boldogan ugranak bele maguktól is.
Ha valamilyen oknál fogva éppen nem tudod megoldani kiskutyád felügyeletét, rövid időszakokra egy szobakennel nagy segítséget jelenthet. Pozitív megerősítéses kennel tréninggel azt is elérhetjük, hogy kutyánk pihenőhelynek tekintse a kennelt, ahová bármikor elvonulhat, ha éppen erre lenne szüksége. A kutyák csak nagyon végső esetben piszkítanak a saját helyükre, ez pedig nagyon is jól jön nekünk a szobatisztaság elérésében. Alvás után egyből iktassatok be egy WC szünetet, majd siker esetén az első pontban leírt módon, nagyon dicsérd meg (kis)kutyádat.
5 – Az éj leple alatt
Általában az a jellemző, hogy az éjszakákat jobban bírják a kutyák gyakori ürítés nélkül. Elég logikus, hiszen akkor csend van, mi is pihenünk és ilyenkor többnyire ők is mélyen alszanak. Ám ilyenkor is előfordulhat, hogy az éjjel felébrednek, mocorognak, majd hirtelen megjön a kedv egy jó kis pisire vagy kakira 🙂
Ezeket a helyzeteket úgy tudjuk kivédeni, hogy ébresztőt állítunk be magunknak az elején 2-3 óránként, majd a hétről-hétre egyre ritkábban, kitolva az ébredések időpontjait. Ébredés után menjetek ki egy rövid WC szünetre, majd feküdjetek vissza aludni. Senki nem állítja, hogy ez annyira jó érzés lesz, mert nem az. Azonban a sikeres tréning alapja, hogy minél több legyen a sikerélmény, miközben lehetőleg minimalizáljuk a balesetek számát, ebbe pedig beletartoznak az éjszakai hadműveletek is.
Bár a teljes szobatisztaság elérése akár több hetet is igénybe vehet, a fenti javaslatok valamint a következetesség és türelem nagymértékben elősegítik a folyamat rövidítését. Ne felejtsd, elsősorban a te érdeked, hogy kutyád a megfelelő helyen végezze el a dolgát. Segítsd társadat a fejlődésben és amennyire csak tudod, teremtsd meg a sikeres és eredményes tréning feltételeit.
Ne feledd, a szobatisztaság receptje: minél több sikerélmény és minél kevesebb baleset, valamint sok-sok pozitív megerősítés!
Kálij Viki
Gazdi és Kutyatréner
SzofogaDOG.hu – kényszer nélkül is
Kiemelt kép: Pekic/Getty Images