A kutyák TÉNYLEG érzik, ha stresszesek vagyunk

Egy kísérletben megállapították, hogy a kutyák és egyes állatok tényleg érzik, ha stresszesek vagyunk.

A kutyák meglepően pontosan észlelték a stresszes emberek verejték- és leheletmintáját.

Régóta széles körben elterjedt az a vélemény, hogy a kutyák szaglásból képesek érzékelni a szélsőséges érzelmeket. A belfasti Queen’s University tudósai most bebizonyították, hogy a kutya orra felismeri, ha stresszesek vagyunk.

kutyák stresszesek
Forrás: Queen’s University Belfast

Kutatások kimutatták, hogy az akut stressz megváltoztatja az emberi verejtékben és leheletben található vegyületeket. Az új kísérlethez emberi önkéntesektől gyűjtött verejték- és leheletmintával mutattak be – egy nehéz matematikai gyakorlat előtt és után.

A jelentés szerint a kutyás résztvevők 90 százalékánál nagyobb pontossággal tudták kimutatni, hogy mely minták származnak korábban, és melyek azután,
hogy a 36 önkéntes három percet töltött azzal, hogy 17-esével 9000-től visszafelé számoljanak. Múlt hét szerdán jelent meg a PLOS One tudományos folyóiratban.

„Ez a tanulmány további bizonyítékot szolgáltat az „ember legjobb barátjának” rendkívüli képességeire” – mondta a tanulmány első szerzője, Clara Wilson állatpszichológus.

„Bár valószínû, hogy a kutyák a valós életben a stresszt a különféle kontextus jeleiből veszik fel, egy laboratóriumi vizsgálattal kimutattuk,
hogy létezik egy megerősített szagkomponens, amely valószínűleg hozzájárul a kutyák érzékelő képességéhez – amikor stresszesek vagyunk” – mondta Wilson.

Vizsgálatuk során Wilson és kollégái először arra vállalkoztak, hogy 20 házi kedvencet tanítsanak ki,
hogy orrukkal mutassák meg a stresszes személytől származó mintákat.(A képzési időszak végére 16 kutyát vontak vissza különböző okokból, köztük figyelemzavarok és unalom miatt.)

Hogyan csinálták mindezt?

A kutatók a kiképzett kutyákat egy géppel tesztelték, amely három választási lehetőséget kínált:
egy használaton kívüli gézdarabot, egy stresszes személytől származó mintát és egy hasonlót darabot ugyanattól a személytől, ha nem volt stresszes.

A kutatók összegyűjtötték a szívritmus- és vérnyomásmérés előtt és után, valamint a kérdőívekre adott válaszokat,
amelyek az önkéntesek stressz-szintjére vonatkoztak a matematikai feladat előtt és után.

A kutyák pontossága a stresszminták kimutatásában – 90 százalékról 96,88 százalékra emelkedett – még a kutatók által vártnál is jobb volt.

Wilson elmondta, hogy tudva, hogy az izzadság és a lehelet kémiai változásai a stressz következményei lehetnek,
várható volt, hogy a kutyák megérzik a különbséget.

“Azonban még mindig meglepődtünk, amikor először megmutatták a kutyáknak a matematikai feladatok előtti és utáni mintákat, és magabiztosan megkülönböztették őket.”

Egy dolog, amit a kutatás nem fed fel, az az, hogy a kutyák éreznek-e empátiát, ha adott személyek stresszesek?

“Mivel a kutyákat pozitív megerősítéssel képezték ki, hogy megtalálják célpontjukat, láthatóan izgatottak voltak, amikor megtalálták a keresett dolgot,
ahelyett, hogy bármiféle stresszt mutattak volna ki magukból” – mondta Wilson.

Wilson szerint a jövőbeli tanulmányok megvizsgálhatják, hogy a szaglás fontos része-e a kutya emberi érzelmek észlelésének vajon? Főképp a stressz észlelésének?

Az eredmények „tökéletesen logikusak” – mondta Dr. Nicholas Dodman.

Dodman a Tufts Egyetem Cummings Állatorvosi Karának emeritus professzora, valamint a Kutyaviselkedési Tanulmányok Központjának vezérigazgatója és elnöke.

“A kutyáknak félelmetes szaglásuk van” – mondta Dodman.

„Számokban kifejezve 12 millió szagreceptorunk van” – mondta. „A kutyáknak ennek legalább 50-szerese van.”

Biztosan szeret is az az állat téged, aki így képes jelezni az egyes stresszhelyzeteket. Van azonban más jel is a szeretetre.

Nem a kutyák az egyedüli állatok, amelyek nagyon érzékeny szaglóérzékkel rendelkeznek. Mely állatok érezhetik még, a kutyák mellett, hogy stresszesek vagyunk?

Egy terápiás macska, Oscar, egyesek szerint a halál közeledtét érzékelte, mivel megváltozott az emberek szaglása, amikor közel voltak a halálhoz, mondta Dodman.

Dr. Katherine Houpt rámutat egy lovakon végzett tanulmányra, amely kimutatta, hogy a testszag alapján „az állatok különbséget tudnak tenni a horrorfilmeket és a vígjátékokat nézők között”.

Houpt elismerését fejezte ki a kutatóknak módszereik aprólékosságáért.

Te mit gondolsz, érzi az állatod, ha stresszes vagy?

Kiemelt kép: Queen’s University Belfast

Oszd meg a barátaiddal is!