A kutyák és a macskák életében is fontos szerepet játszanak a karmaik, azonban bizonyos esetekben komoly problémákat okozhatnak a túlnőtt karmok. Például, könnyen beakadhatnak különböző tárgyakba, berepedezhetnek, letörhetnek, ezzel kellemetlenséget és fájdalmat okozva az állatnak!
Ha lehetőséged adódik fordulj szakemberhez, mely lehet akár egy állatorvos, vagy akár egy szakképzett kutyakozmetikus is, azonban ha otthon szeretnéd ellátni kedvencedet, csak olvass tovább és megtudod mik a helyes karomvágás fortélyai.
Bizonyára sokan tudják, hogy az udvaron tartott kutyusok karma általában nem okoz komoly problémákat, ugyanis sokat járnak akár betonon, akár térkövön ami elég ahhoz, hogy lekopjanak a megfelelő hosszúságúra, emellett ez a rendszeres séták alkalmával is biztosítható. Azonban rengetegen tartják a kutyusukat a lakásban, ahol a padlón, a szőnyegen közlekedik a kedvenc és bizony ezekben az esetekben a karom nem tud kellőképpen lekopni magától és erre rá kell segítenünk egy karomvágással.
A cicák esetében másképp járunk el, ugyanis a kinti cicák karmát tilos levágni, mert rengeteget használják, koptatják ők maguknak is! A benti cicák esetében alkalmanként lecsíphetjük a karom végét, hogy ne okozzon károkat berendezési tárgyainkban, emellett nagyon sok macskáknak kifejlesztett kaparófát is betudunk szerezni számukra, ahol elfoglalhatják magukat.
Nagyon fontos, hogy az emberi köröm vágására kifejlesztett eszközöket kedvencünk ápolásánál ne alkalmazzuk, ugyanis az ő karmuk sokkal vastagabb és keményebb és ezek az eszközök erre alkalmatlanok! Rengeteg féle karomvágót tudunk vásárolni szaküzletekben, illetve az interneten egyaránt kisebb és nagyobb méretekben is.
A karomvágás nem egyszerű. Vannak kutyák, melyek karma átlátszó, ezekben könnyebben meglátni a vérereket, és láthatóvá válik az eltávolítandó rész is. Emellett vannak fekete karmú ebek is, amelyben lehetetlen látni, hogy meddig szabad vágni! Ezért szoktuk javasolni, hogy mindig csak nagyon picit és nagyon óvatosan vágjunk a karomból, és igen abban az esetben is ha a kutya karma túlságosan megnőtt, mégpedig azért, mert a karom növekedésével az vérerek is folytatódnak, és ha sokat vágunk belőle bizony fájdalmat és kellemetlen vérzést fogunk okozni az állatnak. Ha nem bízol magadban, lehetőség van a karmok reszelésére is. Ez egy kissé hosszabb folyamat, azonban ez is célravezető megoldás lehet.
Ha esetleg probléma merülne fel, hirtelen megugrik az állat és belevágunk a karmába nem kell megijedni. Tegyünk rá vérzéscsillapítót és nyugtassuk meg kedvencünket.
Minden esetben figyeljünk oda szőrös barátainkra! Ahogy az emberek számára is kellemetlenséget okoz ha hosszú a körmük, az állatoknál is hasonló problémák lépnek fel. Ha kedvenced boldog és jól érzi magát, neked is sokkal jobb lesz!
Kiemelt kép: Photo by on Unsplash
A cikk írója: Szentmihályi Roxána – Tuti-Bunda kutyakozmetika